A jó tetőfedő anyag esztétikus
Például a hazánkban kevésbé elterjedt cserepeslemezes tetőburkolat előnyei leginkább felújításkor mutatkoznak meg. A jó tetőfedő anyag esztétikus, biztonságos, tartós, ellenáll a környezet viszontagságainak, mégis kis önsúlyú, könnyű, a felhasználása pedig költséghatékony.
A cserepeslemez alapanyaga nagyszilárdságú acél, amely gyártása során tűzihorganyzással kerül felületkezelésre, így biztosítva tartósságát és korrózióállóságát. Mintázatában a klasszikus cserép formavilágát tükrözi, széles színválasztékának köszönhetően sokféle környezetben, épülettípus esetében megállja a helyét. Önsúlya messze elmarad a hagyományos tetőfedési típusok mögött (szemben a hagyományos agyag vagy beton cserép 30-55 kg/m2-rel, az acél alapanyagú tetők 4-6 kg/m2 önsúlyúak), ezért kisebb terhelést ró a tartószerkezetre. Gyártása, szállítása költséghatékonyan végezhető, a nagytáblás kialakításnak hála kivitelezése gyors, ezáltal újabb összegek maradhatnak a tulajdonos zsebében. A pontos gyártás és a jól átgondolt rendszer végett az egyes elemek jól illeszkednek egymáshoz, így a tetőzet kiváló vízzáró réteget képez.
A burkolat az épületre egyedileg, méretpontosan kerül gyártásra. A cserepeslemez dupla vízküszöbös illesztéssel rendelkezik, amely fokozott védelmet biztosít a beázás ellen. A cserepeslemez tetőfedést bármilyen színű, formájú és felhasználású épület esetén alkalmazhatjuk; legyen szó családi házakról, társasházakról, melléképületekről, ritkább esetben akár terménytárolókról, sportcsarnokokról, gyárcsarnokokról és más ipari létesítményekről.
A magastetőknél a 30-35 fokos tetőhajlás az általános, 10-12 fokos hajlásszög szög általában már túl alacsonynak, megvalósíthatatlannak számít a nagytáblás cserepeslemezekkel, de az acél cserepeslemez ebben a hajlásszögtartományban is megfelelően vízzáró, köszönhetően a dupla vízküszöbös, szorosan záró illesztésnek, illetve a toldásoknál alkalmazott, rendszerben kínált tömítőszalagnak. Beépítése nem bonyolult, de feltétlenül szakértelmet kíván, amely azonban mind a látványt, mind a minőséget tekintve megtérül.
Mivel a tetőknek, mint az épület egyik első védelmi vonalának, el kell viselniük a természeti- és egyéb külső hatásokat, a tetőfedésre kiválasztott anyagnak meg kell felelnie a legszigorúbb követelményeknek is. Elvárás, hogy évek múltán is esztétikus látványt kell nyújtania, és az sem árt, ha olyan előnyökkel rendelkezik, amely költségmegtakarítást eredményezhet. A különleges, színes bevonattal ellátott acél alapanyag időtálló, nem rozsdásodik, könnyen alakítható, kiváló illesztésű, és a rendkívüli, esetleg extrém időjárásnak is maximálisan ellenáll.
A fa aljzatszerkezettel kapcsolatosan két lehetőségünk van. Szerencsésebb esetben a régi tetőfedés állapota nem indokolja az elbontást, lehetővé teszi új ellenléc rögzítését átmenő csavarokkal a meglévő szarufákhoz. Majd az új tetőfedéstől függően új tetőléc vagy teljes felületű deszkázat szerelése következik. A másik, kellemetlenebb eset az, amikor a régi tetőfedést le kell cserélni. Ebben az esetben mindenképpen felül kell vizsgálni a meglévő lécezést, deszkázatot, rossz állag esetén cserélni kell.
Megfelelő minőségű alátéthéjazat, alátétfólia minden esetben szükséges, kivétel, amikor a régi tetőfedés állapota képes biztosítani a másodlagos vízelvezetést. Amennyiben a megmaradó tetőfedés erre nem alkalmas, páraáteresztő fólia fektetése szükséges, az ellenlécek duplázásával, amely két léc közé kerül a lélegző tetőfólia. Új aljzatszerkezet esetén mindenképpen szükséges alátéthéjazat alkalmazása. Annak érdekében, hogy a tetőszerkezet beázás-mentes legyen, megfelelő hő- és páratechnikai viselkedés alakuljon ki, átszellőztetett légrést is ki kell alakítani.
A felújítás végén a nagytáblás cserepeslemezt a lécezésre szereljük. Utolsó utáni mozzanatként ne feledkezzünk el az ereszcsatorna rendszerről sem. Mindenképpen vizsgáltassuk felül, amennyiben szükséges, tisztíttassuk ki, javíttassuk meg, vagy cseréljük le teljesen.