Készházak: robbanásszerűen nő építésük üteme

2020-02-17 09:58:38 | Módosítva: 2020-02-17 10:03:06

Egy megfelelően szigetelt könnyűszerkezetes, szerelt technológiás készház olcsóbb, környezettudatosabb, gyorsabb és zöldebb. Talán ez is az oka annak, hogy több mint ötszörösére nőtt az újonnan felépített készházak száma az elmúlt években. A CSOK 2018-as bevezetése, illetve az építőipari kapacitáshiány miatt az építtetők egyre nagyobb számban választják a méretre gyártott, gyors és jól szigetelt könnyűszerkezetes, szerelt technológiás építési módot. Magyarországon jelenleg az épülő házak 15%-a rendkívül energiatakarékos készház, ez az arány a korábbi években csupán 3% volt.


Kiváló hőtechnikai tulajdonságok

Az elmúlt 20-22 évben összesen körülbelül 16 ezer készházat vásároltak és építettek fel Magyarországon. A könnyűszerkezetes technológiával szembeni korábbi bizalmatlanság egyre inkább csökken. Ennek egyik oka a készházak rendkívül jó hőtechnikai tulajdonsága, a tervezhetőség, a gyors építés, és a kiszámítható ár. Amíg az elmúlt 20 évben évente csupán 200-500 ilyen ház készült, addig az utóbbi két évben számuk dinamikusan nőtt, bár még mindig elmarad a nyugati országok átlagától. Ausztriában jelenleg a családi házak 40%-a, míg Svájcban több mint 60%-a készház – ugyanakkor az USA-ban az elkészült épületek 90%-a könnyűszerkezetes, szerelt technológiával készül.

A könnyűszerkezetes házak esetében jóval kedvezőbb a fűtési és hűtési költség, mint amire egy hagyományos technológiával épülő hőszigetelés nélküli háznál számítani lehet. Az építési technológiának köszönhetően a fűtési költségek 30-50%-kal is alacsonyabbak lehetnek a hagyományos házakhoz képest. Egy modern, szerelt technológiás készháznak – összehasonlítva egy korszerű, de hagyományos technológiájú házzal – jobb hőszigetelő képessége van, illetve kisebb a hővesztesége is. A panelba szerelt, fa- vagy fémvázas „készházak” kiváló hőtechnikai értékeket mutatnak. Ehhez azonban az is szükséges, hogy a vázszerkezetet kitöltő, a födém, a padló, és a külső szigetelésekhez használt szigetelő rendszerek megfelelő minőségűek és méretezésűek legyenek. Az így készült készházaknál nem jelent problémát annak a 20/2014. (III.7.) BM rendeletnek a betartása, mely szerint 2021. január 1-e után csak közel nulla energiaigényű épület építhető újonnan.


Gyors és gazdaságos

Egy könnyűszerkezetes családi háznak – azonos alaprajz esetén 10%-kal nagyobb lehet a belső tere, mint egy téglaháznak. A téglaházak falvastagsága ideális 15 centiméteres külső kőzetgyapot szigetelés esetén a falvastagsággal együtt kb. 54 centiméter, míg ez a készházak esetében – ugyanolyan szigetelési vastagság mellett – csupán 30-35 centiméter. A szerelt technológiás, környezettudatos könnyűszerkezetes házaknál a falakat kívül-belül szálas hőszigetelő anyaggal látják el. Amennyiben a hagyományos gázkazán helyett hőszivattyúval, napelemmel termelt energiával és felület fűtéssel-hűtéssel oldjuk meg a megfelelő hőmérséklet elérését, akkor a ház energiaellátása100%-ban megoldható megújuló energiával.

Egy-egy ilyen szerelt technológiás, környezettudatos készház bekerülési költsége alapesetben – a minimális hőszigetelési követelményeknek megfelelve a jelenleg még érvényben lévő 5%-os áfát figyelembe véve, egy 100 nm-es négyzet alapterületű földszintes ház esetében – 350-380 ezer forint négyzetméterenként.

Jó hőszigetelés

Amennyiben közel nulla energiaigényű korszerű A+ otthonra, vagy plusz energiás házra (ahol az elektromos autót napelemről töltjük) vágyunk, akkor jóval 400 ezer forint fölött van az építési költség négyzetméterenként. Egy ilyen jól megtervezett háznak 3-4 kW a hővesztesége. A jó tervezés, méretezés feladata, hogy a nyári túlmelegedéstől is óvjuk az épületet, ezért különösen fontos a jól megválasztott, külső hőszigetelés. Így jóval kisebb méretű energiatermelő berendezés, kevesebb napelem szükséges a megfelelő hűtési és fűtési energia előállítására.

Egy szerelt technológiás készház felfűtése és hűtése is gyorsabb és egyszerűbb. A lakóteret leginkább csak szigetelés veszi körbe, ezáltal a belső falfelület eleve meleg érzetet ad. Ehhez azonban elengedhetetlen a jól kiválasztott és megfelelően kivitelezett szigetelés. Ebben az esetben az így készült házak belső levegő minősége is sokkal jobb lesz. A megfelelő szigetelőanyag kiválasztása nem csak hő-, hanem hangszigetelés szempontjából is fontos, hiszen míg a tégla és szilikát anyagú építőanyagok átlagos léghang-gátlása 40 dB körül mozog, addig az ásványi anyaggal hangszigetelt gipszkarton válaszfalaké 47-50 dB.


A készházak – ahogy a név is jelzi – „készen” érkeznek az összeszerelés helyére, emiatt az építkezés gyorsan halad, maga a kivitelezés is tiszta, áttekinthető. Nincsenek állási, száradási idők, a kivitelezés 3 hónap alatt véget ér. Az építési munka nagy része szerelőjellegű, azonban ha nem a megfelelő kivitelezőt választjuk, akkor az építkezés akár rémálommá is válhat, tehát a kivitelezéshez mindenképpen olyan céget válasszunk, amelyik rendelkezik megfelelő minősítéssel, tanúsítással, kivitelezői gyakorlattal, tapasztalattal, és referenciával.

Sajtóinformáció


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Ház kenderből

Bár a kendert ősidők óta termesztették Magyarországon, és a textilipar meghatározó alapanyagának számított, 2007-től gyakorlatilag teljesen megszűnt a hazai előállítása. Pedig az ősi alapanyag a...


Gyártói jótanácsok tetőterünk szigeteléséhez

A ferdetetős épületszerkezet nagyon összetett struktúra, mert sokféle anyagból, sokféle munkafolyamat során épül meg. Sokan azt gondolják, hogy ha elkészült tetőterükben problémát tapasztalnak,...