Infrapanel méretezése

2022-10-03 21:48:26 | Módosítva: 2022-10-03 21:52:59

Korábban szinte minden elektromos fűtés az elvetendő kategóriába tartozott, merthogy a villanyáram tarifája jóval magasabb, mint a gázé. A helyzet azonban változik, mostanában különösen sok bizonytalanság övezi a gázfűtést. Tudjuk, hogy előbb-utóbb el fog tűnni az energia piacáról (azért nem mostanában!). Ezzel párhuzamosan jönnek föl az elektromos fűtési megoldások, többek között az infrafűtés.


Fő- és kiegészítő fűtésként

Az infrapanel egy 230V-os hálózati feszültséggel működő innovatív fűtési megoldás, amely minden hagyományos elektromos fűtőpanelnél magasabb hőérzet kialakítására képes. Az infrapanel elsősorban a szilárd testeket és a levegőben található részecskéket fűti fel elsőként, melyek később a szoba levegőhőmérsékletét hivatottak biztosítani. Az infrapanel működése közben a helyiségben található minden szerkezetet, falat, padlót felmelegít, ezek később hőtároló közegként funkcionálnak. Sokan kiegészítő fűtésként gondolkoznak az infrapenelekben, és helyesen teszik. Amikor a fő fűtésre nincs lehetőség (pl. távfűtés nyári lehűlés közben), vagy csak nem gazdaságos az egész fűtési rendszert elindítani egy rövid ideig tartó hűvös időben, de komfortérzetünkhöz jól jönne egy kis meleg a fürdőszobában, a nappaliban vagy a hálóban, akkor a legegyszerűbb és legolcsóbban kiépíthető kiegészítő fűtés az infra.

A kereskedelemben 300-500-800 W teljesítményű infrapanelek láthatók, de vajon adott esetben mekkora teljesítménnyel számoljunk, ha fő fűtésben gondolkozunk, és mekkorára, ha kifejezetten kiegészítő fűtés a célunk? A méretezés „ökölszabálya”, hogy a helyiség légköbméterét szorozzuk be 35-tel, és akkor nagyjából megkapjuk a szükséges fűtőteljesítményét W-ban.


Mondjuk egy 12 m2-es, 2,6 m magas helyiség nagyjából 31 légköbméter, és ha ezt beszorozzuk 35-tel, akkor valamivel több mint 1000 W fűtőteljesítményt kapunk. Ezt mondjuk 2 db 500 W-os infrapanellel lehet biztosítani.

A tapasztalatok szerint ennek a felével is elegendő számolnunk, ha csak kiegészítő fűtésként kívánjuk használni az infrát, tehát ilyenkor elég csak egy 500 W-os. De még fő fűtésként sincs feltétlenül szükségünk a kiszámolt teljesítményre, ha mondjuk az adott helyiség egy műhely, ahol fizikai munkát végzünk, vagy egy konditerem, ahol szintén nincs szükség 18 foknál magasabb hőmérsékletre. Egy nyaralóban is elegendő a kiegészítő fűtés, ha télen nem használjuk, és mondjuk tavasztól őszig alkalmanként szükségünk lehet egy kis plusz melegre.



Ugyanakkor arra is szükség lehet, hogy a számított teljesítményre rátegyünk egy kicsit. Ha például az adott szoba falán nincs külső szigetelés, csupán tégla fal van, és az ablakok is régi fa nyílászárók, akkor bizony emelnünk kell a teljesítményt. Hogy még tovább fokozzuk, vegyünk például egy nyugdíjas embert, aki már korlátozott a mozgásában. Ahhoz hogy a méretezésnél ne hibázzunk, és ő sem fázzon, ebben az esetben a légköbmétert már inkább 40-nel szoroznánk meg, kerekítve számolnánk még egy 300 W-os panellel is a két 500 W-os mellett.

Az infrapanelek felszerelése nem bonyolult dolog, különösen a direkt bekötőkábellel és villásdugóval árusított fajtáké. Dübeles rögzítés a falra, és a villásdugó bedugása a konnektorba. Az automatizáláshoz szükséges termosztátos dugalj is viszonylag olcsón kapható. Ha egy helyiségben több panelt is fel kell szerelnünk, akkor érdemes ezeknek a tápellátását külön választani, hogy egyesével is be tudjuk kapcsolni őket. Ebben az esetben a termosztátból is minden panelhez szükséges egy darab. Így állandó hőmérsékletet biztosíthatunk anélkül, hogy figyelnünk kéne a ki- vagy bekapcsolásukra, hiszen ezt a vezérlést a termosztát elvégzi helyettünk. A kívánt hőmérséklet alatt bekapcsolja a fűtőtesteket, felette pedig kikapcsolja azokat.

Infratükör

Elsősorban fürdőszobába ajánlott változata az infrapanelnek az infra tükör. Működési elvében nem nagyon különbözik a normál panelétől, és nagyjából teljesítményben is hasonlóan lehet számolni. Ugyanúgy sugározza a hőt a tükörfelület, mint a normál infrapanel. Lényeg, hogy egy nagyon esztétikus, teljes értékű tükröt kapunk, amelyre a fürdőszobában amúgy is szükségünk van, és egyszersmind a kiegészítő fűtést is megkapjuk vele.




További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Lehet gazdaságos az elektromos fűtés?

Egy két évtizeddel ezelőtt a kérdésre valószínűleg másválaszt fogalmaztunk meg, mint amit ma. Korábbi sztereotípiák szerint addig, amíg az elektromos áram egységára hő egységre vonatkoztatva...


Központi fűtés megújuló energiaforrásokból

Az energiaárak folyamatos emelkedése, és az ökológia szempontok miatt egyre inkább megnő az egyedi nem fosszilis fűtőanyagot elégető fűtésrendszerek alkalmazásának az igénye. Ilyen rendszerűek a...