Méhviaszos kendő: a környezetbarát alternatíva

2022-10-16 19:40:52 | Módosítva: 2022-10-16 19:44:43

Az élelmiszereink frissen tartása nem csak a gasztroélmény miatt fontos, hanem egészségügyi szempontból is. A fólia vagy alufólia csomagolás jól megőrzi sokféle élelmiszer frissességét és minőségét, legyen az felvágott, sajt, vagy szendvics. De nem túl környezetbarát abban az esetben, ha a kommunális, kevert hulladékba kerül, ám akkor sem, ha a szelektívbe jut, de szennyezetten.


Ajándéknak is jó és egyben sokkal környezetkímélőbb alternatívája is létezik a fóliás csomagolási módnak, ilyen a méhviaszos kendő – amit házilag is elkészíthetünk. A textilanyagokkal élelmiszer tárolás esetén az a gond, hogy nagyon légáteresztők, így könnyen kiszárad a beléjük csomagolt élelmiszer. E probléma megoldására méhviasszal kell telíteni az anyagot, ami így sokkal kevésbé lesz légáteresztő, funkciójában hasonlóvá válik az alufóliához. A méhviasszal telített textil kissé kemény, ám a kéz melegtől hamar formálhatóvá válik, így rá tudjuk hajtogatni a becsomagolandó termékre. A hűtőben, alacsony hőmérsékleten újra „megdermed”. Könnyen tisztítható, sokszor felhasználható, ám idővel töredezetté válik a méhviasz a textilrostok között. Tehát ez sem tart örökké, de jóval több alkalommal újrahasználható, mint az alufólia.

Néhány hozzávaló kell csak

Szükségünk lesz pamutvászon textildarabokra, körülbelül 30x30 centiméteres méretekben. A méret ettől eltérő, vagy akár többféle is lehet, attól függően mit szeretnénk belecsomagolni. Szerezzünk még be méhviasz tömböt vagy pasztillát, melyekből 10 gramm szükséges egy 30x30 centiméteres kendőhöz. A textilt mossuk ki először, akkor is, ha új, hogy a festékanyagoktól, amit kienged magából, megszabaduljunk. A méhviaszból is jobb, ha bio méhészetből származót sikerül beszerezni. Mivel a kendő érintkezik az élelmiszerrel, ennek során kis mennyiségben, de kerülhet a méhviaszból arra. A textildarabot szegjük körbe, vagy ha kihagynánk ezt a lépést cikk-cakk ollóval vágjuk körbe, így a szélek nem fognak foszlani. A méhviasz tömbből reszeljük le a szükséges mennyiséget, pasztilla esetén annak mérete megfelelő.


Így készül

A textilt terítsük egy tepsibe, mérjünk ki rá 10 g méhviaszt (az alap méret esetén) és egyenletesen oszlassuk el a textil felületén. Ezután a sütőt a legalacsonyabb fokozatra állítjuk és betesszük pár percre a tepsit. Sütés előtt vagy után is végezhetjük ezt a feladatot, amikor egyébként is meleg a sütő. Nem probléma a magasabb hőmérséklet sem, akkor hamarabb fog elolvadni a viasz.

Miután elolvadt a méhviasz, kivesszük a tepsit. Ahol azt látjuk a textilen, hogy valahova nem jutott a méhviaszból, ezeken a helyeken világos maradt az anyag, ezekre a részekre óvatosan itassuk fel a tepsiben maradt olvadt viaszt. Ezután kihűtjük, és kész a méhviaszos kendő.

Érdemes minél sűrűbb szövésű textilt használni, hiszen a kisebb réseket egyszerűbb „befoltozni” a méhviasszal. Nagyobb szövet rések közé is bemegy természetesen a viasz, de az ilyen kendőn hamarabb kezd el majd töredezetté válni. A méhviaszos kendő készítésének van egy másik módszere is, amikor nem tepsiben, hanem két sütőpapír között vasalóval olvasztjuk fel a méhviasz reszeléket.




További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Ötrétegű műanyag csövek, univerzális fittingek

Felújításoknál és új épületek csőrendszereinek kialakításakor egyre nagyobb szerephez jutnak a hagyományos fémcsöveket felváltó, korszerű, polietilén és alumínium kombinációjú csövek és azok...


Pára, hőszigetelés, szellőzetlenség, penész

Nem először és bizonyára nem utoljára írunk penészes lakásokról, gombás falakról, rossz levegőjű otthonokról. Az érdekes az, hogy ez a probléma nem szűnőben van, hanem inkább egyre növekszik, és...