Mindenekelőtt el kell döntenünk, hogy egészséges, illetve a korábbinál egészségesebb lakóteret szeretnénk kialakítani a tetőtérben, vagy látszat felújítást készítünk. A lakott tér csak akkor lehet egészséges, ha az azt körülvevő épületszerkezetek is, jelesül a tető egész szerkezete is egészséges. Két alapvető módja lehet a lakott tetőtér felújításának: a szerkezetet kívül-belül visszabontjuk, ami ugyan a lakott rész teljes érintettségét jelenti, de ebben az esetben a tetőrétegrend ugyanúgy készülhet, mint egy új építésnél. Erre az esetre most nem térnék ki, de természetesen szükség esetén ebben is tudunk kollégáimmal segíteni.
A belső (lakó) tér érintése nélkül, vagy minimális érintettségével, kívülről a fedés, és az alatta lévő rétegek visszabontásával, de a belső felület, burkolat meghagyásával a teljes rétegrendet újra építjük, illetve kiegészítjük.
Ez esetben a belső oldalra feltétlenül be kell építeni egy légzáró párafékező, helyesebben páraszabályozó réteget. Mivel a belső burkolat és az azt tartó szerkezet között ezt a zárt réteget nem tudjuk átvezetni, ezért ez a réteg három oldalról körbe fogja ölelni a szarufákat. Majd a szarufák közeit szálas hőszigeteléssel ki kell tölteni, illetve, ha befújt cellulózrost (pl. Thermofloc) lesz a hőszigetelés, az majd később kerül befúvásra.
A tető hőszigetelő képességének javítása érdekében lehet a szarufákat magasítani, akár hőhíd megszakítással, vagy tetőalátéthéjazattal (fóliával) kasírozott poliuretán keményhab táblával – igény szerinti vastagságban. Amennyiben nem táblás hőszigetelés kerül a szerkezetre, természetesen megfelelő alátéthéjazatot kell beépíteni, majd a hőszigetelést a szarufák közeibe a táblás hőszigetelés, illetve az alátétfólia alá be kell fújni. Ez után jöhet az ellenléc, cserépléc és a fedés.
Farkas Imre, okl. gépészmérnök, okl. épületfelújítási és fenntartási szakmérnök
További információért látogasson el honlapunkra, kérdezze kollégáinkat!