A matt falak is lehetnek markánsabbak
A színhatások terén a visszafogottabbak helyett érdemes a dinamikusabb hatású, erőteljesebb színű falfestékeket választani. Ezek választéka igen bőséges, és a nagyobb - színkeverést is vállaló - festékszaküzletekben színminták alapján kiválasztva lehet kérni az adott árnyalat adott mennyiségben való kikeverését. Az összetétel arányait érdemes feljegyezni, mert ha kevésnek bizonyulna a kikevert festékmennyiség, ennek alapján színeltérés nélkül kikeverve pótolhatjuk a hiányzó mennyiséget. A gyárilag kikevert falfestékeknél a megfelelő szín-elnevezést kell megjegyezni a pótvásárláshoz. Ilyen esetekben általában 2,5 l a legkevesebb mennyiség.
Ezek a falfestékek már egy rétegben is tökéletesen fednek, így lerövidítik a festés és az ezzel járó felfordulás idejét. Az erőteljes színűek között kiemelkedő minőségűek a cseppenés-mentes, egyrétegű falfestékek. Bevonatuk általában matt felületű, hígítás nélkül használva adnak nagyon szép, homogén felületet, harmadannyi fáradsággal. Az erőteljesebb színűek azonban fokozatosan fakulnak, különösen a napsütés hatására veszítenek a telítettségükből, de még így is több éven keresztül megtartják az ütősségüket. Kellő színvariációkban igen dekoratív falkreációk kialakítására adnak módot.
Kreatív technikák
A matt felületet adó falfestékek közül számos alkalmas az ún. kreatív technikákkal megvalósítható falmintázásra is. Ezekkel az alapszínre festett falakat - egy következő lépésben - a különféle pettyező, pólyás és törlő technikákat és kiemelő festéket használva egyedi mintázatúvá tehetők a nagyobb falfelületek. A színkombinációk ilyenkor nagyon lényegesek, a jelentősebb kontraszthatásokat ajánlatos elkerülni. Esetenként még az is meggondolandó, hogy a teljes falfelület helyett csak egy kisebb önálló falrészt változtassunk az alaptól elütő mintázatúra, mivel ezek a technikák munkaigényesek, és a mintázatok egyöntetűsége némi gyakorlatot igényel.
Selyemfényű falak
Újabban egyre közkedveltebbek a selyemfényű, tartós és kopásálló latex alapú falfestékek. A falfelületeket a beeső fények hatására tompán fénylővé teszik, így szokatlan és nagyon dekoratív hatást adnak a falaknak. A hagyományos, vakolt falakon kívül tapétákra, üvegszövetekre és besimított gipszkartonra is felhordhatók. Vigyázat, a falhibákat ez a festék kiemeli, ezért gondos falelőkészítést igényel.
Az ilyen festékek színválasztéka is elég bőséges, divatos színkombinációkban is jól mutatnak. Alapként - az előző festés és falhibáknak a kijavítása után - mélyalapozóval kell a felületeket kezelni, majd következhet az új festék falra hengerelése. A kellő fedettség eléréshez általában két rétegben kell alkalmazni. A rövidszálú hengerekkel lehet szép és egyenletes felületet elérni, viszont a hosszabb szálú hengerekkel felterített festékréteg strukturáltsága miatt a felületet érdekesebb lesz. A festett felületek moshatók, karcállók, évek múlva más festékeket használva minden különösebb előkezelés nélkül átfesthetők.
Antikolás egyszerűen
Különleges antikizáló effekt hatások érhetők el azokkal a falfestékekkel, amelyek alapanyagába más színű festékgolyócskák vannak elkeverve. A fehér alapra ecsettel ajánlott kisebb felületre felteríteni, felhordása után - 3-5 perc elteltével - ezeket a kis színező labdacsokat simítólappal kell lágyan szétnyomni, és ezáltal jön létre a különleges, antikolt hatású falfelület. Az ugyan túlzás, hogy a festést nem lehet elrontani, de rövid gyakorlás egy szekrény mögötti falrészen már elég gyakorlatot ad az egységes falmintázat kialakításához. Előnye, hogy egy rétegben alkalmazható, észrevétlenné teszi a falhibákat és bármilyen festékkel át festhető.
Csillámporszerű hatás
Csillámló hatású felületek is kialakíthatók, ám ezt csak igényes környezetben és falon célszerű alkalmazni. Ezek fedőfestékek, amelyek fémes ragyogást adnak bármely sima- vagy egyéb más, strukturált felületű falaknak. Az alapfesték lehet matt vagy akár selyemfényű is. A fémesen csillogó felületi hatást az alapra kefével, ecsettel, finomszálú hengerrel vagy akár szivaccsal 1-2 rétegben, egy irányban felhordva lehet elérni. A felületek átvonását szünetet nem tartva kell elvégezni, és ha második rétegre is szükség van a kellő csillogás eléréséhez, akkor a rétegek között 4-6 órás száradási időt kell hagyni. Ezzel a bevonattal a falfelületek járulékosan szinte háromdimenzióssá válnak, miközben különlegesen csillogó jelleget adnak az így bevont falaknak.
Ez a tervezgetés időszaka
A fenti faldekorálási lehetőségek mérlegelésére van még idő. Közben el lehet gondolkodni azon, hogy melyiket érdemes választani, és főként, hogy melyik technológiát vagyunk képesek igényesen kivitelezni. Mert az a leglényegesebb, hogy az eredmény ne csak újszerűen különleges, hanem igényes is legyen. A megvalósításig érdemes a több gyártó készítményeit is forgalmazó festékáruházak kínálatával is megismerkedni, mert így átfogó képet alkothatunk a különféle gyártmányok alkalmazási technológiájáról, előnyeiről és áráról is. Így sokkal felkészültebben foghatunk majd hozzá otthonunk színesebbé tételéhez.