A dilemma
Egy új ház építésekor az alapdilemmák között van, hogy milyen fűtési módot válasszunk. Legyen hagyományos radiátoros - ahogy hosszú évtizedekig ez magától értetődő volt - vagy merjünk felületfűtésben gondolkodni? Talán nem árt megjegyezni, hogy a felületfűtés nemcsak a falfűtést jelöli, hanem a padló- és mennyezetfűtést is, illetve ezek kombinációját.
A legtöbb korszerű épületgépészeti megoldás (pl. napkollektor, hőszivattyú stb.) hosszútávon jó befektetésnek bizonyulhat, de az építéskor több pénzt kell rászánni, ami nem mindig áll rendelkezésre az induláskor. Az új dolgokat automatikusan a magasabb árral párosítjuk, így azokat a lehetőségek számbavételekor, rövid időn belül az elutasított termékek közé soroljuk.
Aki - a számos előnnyel járó felületfűtést álmodott, annak az anyagi lehetőségek számbavételekor sem kell erről lemondania. Bizonyára a melyiket olcsóbb megépíteni, a radiátorost vagy a falfűtést? kérdésre sokan kapásból vágnák rá, hogy az előbbit. Pedig ez nem így van!
Ha mindkét esetben azonos óradíjjal számolunk, és a radiátornál is csak az életszerű (ezért költség hatékony) bekötési módhoz szükséges anyagokat vesszük figyelembe (falból kiállás műanyagcsővel), a felületfűtésünk kevesebbe fog kerülni.
A gyártók által kínált, vakolat alá csövezhető rendszerek legtöbbje a kiforrott rögzítés és kötéstechnika folytán gyorsan és egyszerűen építhető, így spórolva a munkára fordított idővel. (A mi esetünkben az összehasonlítás a Pipelife Radopress Watt felületfűtő-hűtő rendszerével készült.)
A megoldás
A jó hír tehát, hogy lehet falfűtésünk a radiátoros áráért. Sőt, az így megépült rendszer nyáron hűtheti is házunkat. Ha már hűteni is szeretnénk, azt fontos tudni, hogy az egységnyi felületre jutó hűtőteljesítmény mindig kisebb mint a fűtőteljesítmény, ezért a becsövezendő felületet a hűtési igényhez kell szabni. Itt is elmondható, hogy a plusz csövezés többletköltsége kevesebb lesz, mintha pl. split klímával valósítanánk meg ugyanazt (a működtetés költségeiről és a kettő komfortbeli különbségéről már nem is beszélve).
Korábban a fűtési rendszer megtervezése is a nulla költségű tételek között szerepelt, teret adva a tapasztalt fűtésszerelők túlméretezési hajlamának. Manapság erre gondolni sem érdemes, mert vannak olyan gyártók, akik nyilván a saját rendszerükkel - ezt ingyen hajlandók elvégezni. Az így elkészült, pontosan kiszámolt, megrajzolt és szükséges anyagok listáját is tartalmazó dokumentáció alapján a kivitelező is precízebb árat képes adni - a későbbi meglepetéseket elkerülendő.
A címben feltett kérdésre tehát a válasz: ez nem az anyagiak, hanem csak szándék kérdése.