Legyen szó akár otthonunk komfortjáról, akár háztartási gépekről vagy háztartási munkáról, akár szórakozásról, megkerülhetetlen téma az energiával való takarékoskodás. Ezt azonban tanulni kell, szokásainkat időnként meg kell változtatni, bár kis odafigyeléssel még kényelmünket sem kell egyáltalán feladni. Összegyűjtöttünk néhány takarékos ötletet, a teljesség igénye nélkül.
Világítás
A lakásban cseréljük ki azokat az izzókat energiatakarékosra, amelyekkel hosszan világítunk, napi 1,5-2 óra használati idővel már megtérül magasabb beszerzési ára. A régen vásárolt lámpák foglalatához is beszerezhetők, sokféle formában, fényszínben, fényerősségben. Akár 80% energiát is megtakaríthatunk.
Az energiatakarékos izzókkal is csak abban a helyiségben világítsunk folyamatosan, ahol tartózkodunk. Lekapcsolást követően a hagyományos izzók 1-2 perc elteltével újra felkapcsolhatók, de az energiatakarékosnál érdemes a 10-15 percet kivárni. Így tehát, amíg ki-be járkálunk egy helyiségből, nem kell állandóan le kapcsolni a lámpát.
A LED égők viszont még takarékosabbak, és a gyakori kapcsolgatást is korlátlanul bírják.
Hirdetés
Mosás
A mosógépek a legtöbb energiát a víz felmelegítéshez használják, ezért mosson alacsonyabb hőfokon. A legtöbb mosószer hatékony már 30-40 fokon is, és a ruhák is tovább megőrzik újszerűségüket. Csak ágyneműhöz, lepedőhöz, konyharuhához használjon 60 fokos mosó programot, 90 fokos mosásra igen ritkán van csak szükség.
Sok ruhaneműnek elég egy rövid mosószeres átöblítés is, a legtöbb mosógépen van rövid program.
Mindig töltse tele ruhával a mosógép dobját, mert ugyanannyi áramot és vizet fogyaszt a félig töltött gép, ez alól csak néhány újabb, kimondottan energiatakarékosra tervezett mosógép kivétel.
Mosogatás
Ne folyó vízben mosogasson, az álló vízben mosogatás viszont higiéniai okokból nem megfelelő. Köztes megoldásként készítsen egy tálkában mosószeres oldatot, amibe csak a mosogatószivacsot mártja, azzal elmossa sorban egymás után az edényeket, és csak az öblítést végezze folyamatosan folyó víz alatt.
A mosogatógépet mindig csak telepakolva indítsa el.
A reggelik és hideg vacsorák tányérjait, poharait elegendő 50 fokon mosogatni, a főzések utáni 60 vagy 75 fokos mosogatás legyen.
Sütés, főzés
A főzőlap méretéhez illeszkedő fazekat, lábast használjunk, és mindig tegyünk rá megfelelő méretű fedőt.
Kenyérpirításhoz, néhány szelet hús grillezéséhez ne kapcsoljuk be a sütőt, használjunk minigrill-t, illetve kenyérpirítót.
Mélyhűtött élelmiszereket mindig időben vegyük elő, és a hűtőszekrényben olvasszuk ki.
A sütő előmelegítésére csak kelt tészták és kenyér sütésénél van szükség.
Hűtés
Cserélje ki régi hűtőszekrényét, mert egy - bár energiatakarékos, de folyamatosan működő - hűtőszekrény napi 1 kWh áramot fogyaszt el, a 25-30 éves hűtőszekrények ennél még 40%-kal több energiát használnak el.
Ne vegyen túl nagy hűtőszekrényt.
A konyha vagy lakás leghűvösebb helyére állítsa a hűtőszekrényt, Celsius fokonként 5% energiát takaríthat meg.
Rendszeresen le kell olvasztani a hűtőszekrényt (max. 1 cm jég), az automata leolvasztású No-Frost hűtőszekrények kb. 20%-kal több energiát fogyasztanak.
A rosszul záródó gumitömítések is túlfogyasztást okoznak, mert kiszökik a hideg.
Stand-by üzemmód
Tv, hifi, dvd stb. vásárlásakor hasonlítsuk össze a stand-by fogyasztást is.
Csak akkor legyenek stand-by-ban üzemmódban a készülékek, amikor az valóban a kényelmünket szolgálja. Ha nem vagyunk otthon, kapcsoljuk ki a készülékeket a főkapcsolóval, több készüléket tegyünk egy kapcsolós konnektorra, így egy mozdulattal mindent egyszerre lekapcsolhatunk.
A telefontöltőt ne hagyjuk bedugva a konnektorba, amikor már a telefont levettük róla, mert csekély, de folyamatos áramfogyasztása van.
Szellőztetés, fűtés, hűtés
Szellőztetéskor tárjuk ki az ablakot, így a párás, elhasznált levegő gyorsan kicserélődik. A bukó állásban hagyott ablakon folyamatosan megy ki a meleg a lakásból, viszont a levegő csak lassan cserélődik ki.
Ne fűtsük túl a lakás helyiségeit, napközben 22 fok, éjszaka 18-20 fok elegendő.
A radiátorok elé ne tegyünk bútorokat, ne takarjuk el függönnyel, mert a meleg levegő nem tud szabadon keringeni a helyiségben.
A klimatizált helyiség csak 6-8 fokkal legyen hűvösebb, mint a kinti levegő.
Az ajtók és ablakok legyenek becsukva, különben folyamatosan beáramlik a meleg.
Sokszor találkozhatunk azzal a téveszmével: Passzívház többletköltsége megfizethetetlen, sohasem térül meg. Ez legtöbbször szakmabeli kollégák szájából hallható. Persze könnyebb elhárítani az...
Nyaranta egyre többször hallani túlterhelt elektromos rendszerekről, amik nem képesek lépést tartani a sok ezer klímaberendezés miatt megugrott energiaigénnyel. Néhány egyszerű megoldással és némi...