Szivattyús öntözés

2008-08-07 22:31:01 | Módosítva: 2008-08-10 21:37:10

A szivattyúkat működési módjuk szerint két nagy csoportba sorolhatjuk; ezek a merülő szivattyúk és a felszíni, vagy más néven kerti szivattyúk.

A merülő szivattyúk lényege nevükben rejlik. Ezeket a szivattyúzandó vízbe kell merítenünk ahhoz, hogy működjenek. Egy-két kivételtől eltekintve centrifugál szivattyúk. Az elektromos részek (a motor és a kapcsoló) tökéletesen vízhatlan házba kerülnek, ez a megengedett legnagyobb bemerítési mélységig garantálja a biztonságot. A merülő szivattyúk házán nincs is szívócsonk, csak vízbevezető rácsozat, amely azt hivatott biztosítani, hogy a szivattyú által szállíthatónál nagyobb szilárd testek ne is kerüljenek a szivattyúba.
A merülő szivattyúk felnyomják a folyadékot a gyári adatként megadott szállítómagasságba. Ez a magasság nem a szivattyú tényleges helyzetétől, hanem a szállítandó folyadék felszínétől számítódik. A merülő szivattyúk teljesítménye szerint az emelőmagasság általában 6-9 méter, nagyobb teljesítményű szivattyúknál 11 méter. A magasnyomású merülő szivattyúk 30-50 méteres szállítómagasságot is produkálnak, a speciális mélykút szivattyúk pedig 50-80 méterre képesek felemelni a vizet. A magasnyomású merülő szivattyúk alkalmasak közvetlen öntözésre vagy öntöző szórófejek meghajtására. A mélykút szivattyúkkal nagy mélységből tudjuk a vizet a felszínre emelni, vagy kisebb mélységből nagy nyomással öntözni.
A folyadékszállító képesség a szállítómagassággal arányosan csökken. Minden szivattyúnak van egy szállítási karakterisztikája, amelyből megállapítható, hogy milyen magasságba mennyi vizet képes szállítani meghatározott időegység alatt.
A szivattyúk másik fő típusa a felszíni vagy kerti szivattyúk. Ezek nem merülnek (nem is merülhetnek) be a vízbe, hanem a felszínre telepítve szívócsövön szívják fel a vizet, majd nyomócsövön továbbítják azt. A szívócső végére egy visszacsapó szelepet (lábszelepet) kell szerelni, hogy a szivattyút üzembe helyezéshez fel tudjuk tölteni vízzel.
A szívócsőnek abszolút tömítettnek kell lennie. A szívócső vagy merev, vagy összeroppanás ellen védett ún. bordás merevítésű cső legyen.
A 2008-as év AL-KO újdonsága a szivattyúk F-es sorozata. Az "F" a "filter" szó rövidítése. Az AL-KO 1000 és 1400 W elektromos teljesítmény között kínál filteres szivattyúkat, mégpedig olyan kialakítással, hogy a szivattyúfej össze van építve egy szűrő és egy visszacsapó szelep résszel. (Ezek a szivattyúk megjelennek a házi vízellátókon, illetve a házi vízellátók hydrocontrollal kiegészített változataiban is.) Egy nagy méretű, 60 mikron szemcsenagyságú homokszűrő lett a szivattyúkba beépítve, ami mechanikai szűrést végez. A mechanikai szűrés nem csak az öntöző készülékeket és a csaptelepeket, hanem magát a szivattyút is hatékonyan védi a szennyeződésektől, és az ebből eredő károsodásoktól. A szűrő cseréjekor vagy tisztításakor nem ürül le a rendszerből a víz, mert a szűrő közepében lévő visszacsapó szelep megakadályozza a víz kifolyását. Annyira, hogy egy szűrőtisztítás után még légtelenítésre sincs szükség.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Gázabszorbciós hőszivattyúk

Kompresszoros hőszivattyúkkal több ízben foglalkoztunk már, de régóta léteznek elektromos energiát nem igénylő, gázüzemű típusok is. Ezeket mutatjuk most be.


Gépesített öntözés

Az öntözés a nyár egyik legfontosabb kerti munkafolyamata. A hőmérséklet és a fény mennyisége ekkor kedvez leginkább a növények fejlődésének, ám ez csak akkor realizálódik, ha megfelelő mennyiségű...