Fémfalas-fóliás medence mérettől függően 1-2 nap alatt telepíthető, telepítése talajba süllyesztéssel saját kezűleg is elvégezhető. Talajfelszínre történő telepítéskor elmaradnak a munkagödör-kiásás és a támfal-építés költségei. A süllyesztési mélység szabadon választható, így a medence 1/3, 2/3 vagy teljes mélységben is besüllyeszthető. Bár a teljesen süllyesztett medencékbe - kiálló perem hiányában - a szél könnyebben belefújhatja a szennyeződéseket, falevelet, por stb.
Besüllyesztés esetén kiássuk a medence alapterületéhez képest min. 50-50 cm-rel nagyobb munkagödröt. Alapként a medence alá 10 cm vastagságú, egyszeres hálóvasalású betonalapot készítünk. A betonalap készítésénél ügyeljünk a keresztirányú és hosszirányú vízszintességre. Figyeljünk arra is, hogy az ovális formájú medencéknél az oldaltámaszok átlagos 90-90 cm kinyúlása tovább növeli az alapterületet.
A medence felállítását követően megépítjük a támfalat. A támfal szerepe, hogy megvédje a medence falát az oldalirányú földnyomástól. A támfal építéséhez zsalukövet (üreges falazóelemet) használunk. A zsaluköveket kötésben egymásra helyezzük, és a hézagait utólag a medencegödörből kiásott földdel visszatöltjük. Nem szükséges a zsalukövek bevasalása és betonnal történő kiöntése. Amennyiben a medencét süllyesztjük, a gépészetet is süllyesztenünk kell. A gépészeti akna alapterülete minimum 120 x 120 cm. Besüllyesztett medencékhez választhatunk kisívű vagy nagy ívű rozsdamentes létrát.
A fémfalas-fóliás medencéknél 6-8 évenként fóliacserére lehet szükség. A belső fólián keletkezett kisebb- nagyobb sérüléseket víz alatt is használható ragasztó készlettel javíthatjuk.
A fémfalas-fóliás medencék vizét télen sem kell leengedni, a medencék vize téliesíthető. Téliesítéskor a medencét kiporszívózzuk, a vizét bevegyszerezzük, a vízszintet 10-20 cm-rel csökkentjük, a falátvezetőket ledugózzuk, a létrát eltávolítjuk, és a medencét sötét színű védőtakaróval letakarjuk. A takarót szél ellen sérülésmentesen rögzítjük. A szivattyút, esetleg a víz alatti reflektorizzót kiszereljük, és fagymentes helyre tesszük. Fontos a téli fagyvédelem, ezért a fagyveszélyes csővezetéket, homokszűrő tartályt víztelenítsük.
A fémvázas medencék nem téliesíthetők, felállításuk egyszerű, telepítésük talajfelszínre történik. A medencéhez papírszűrős vízforgató csatlakozik. Nagyobb falmagasságú medencékhez a létra is alaptartozék.
Felfújható karimájú medencecsaládot elsődlegesen az alacsonyabb vízmélységük (45-60 cm-től) miatt kisgyermekeseknek ajánljuk.
Az egyedi medencék gépészeti berendezése tartalmilag és formailag a medence méretéhez illeszkedik. A víz szűréséhez és vegyszerezéséhez szükséges termékeket, különböző medence kiegészítőket medenceáruházból beszerezhetjük. Kedvező, hogy ezek futárszolgálati kiszállítással is megrendelhetők.
Milyen legyen a kerti medencénk?
2008-08-07 22:28:26 | Módosítva: 2008-08-14 13:48:06
Ki ne szeretne a kertjébe egy kültéri medencét, melyben egy hosszú nap vagy mozgalmas hét fáradalmait kipihenheti. Építse meg néhány nap alatt kerti medencéjét, és alakítsa a medence környezetét saját ízlése szerint.
Czímer Péter
További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!
Szólj hozzá a cikkhez!
Be kell jelentkezned,
hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.
Csúcstechnológia a kertben
A kertben sok mindent automatizálhatunk, hiszen a technikai itt is rohamosan fejlődik. E cikk keretében a részletekre nehéz lenne kitérni, deötletadónak talán jó lesz, hogy ki-ki eldöntse, kerti...
Medencefedések rögzítése
A medence téliesítése a víz tisztításával kezdődik és a medence lefedésével végződik. Utóbbival - bár nem olcsó mulatság - sok pénzt spórolhatunk az évek során, és gyerekeinket, háziállatainkat is...