A láthatatlan alternatíva

Falhűtés

2017-05-04 13:36:25 | Módosítva: 2017-05-16 08:15:38

Most, hogy itt a jó idő, egyre többen kezdünk el gondolkodni azon, hogy a nagy kánikulában milyen módszerrel tudjuk hatékonyan hűteni az otthonunkat. Létezik vajon olyan lakás, ahol nincs légkondicionáló berendezés, nincsenek régi vastag falak, és mégis biztosított a kellemes, hűvös levegő a forró nyári napokon? Lehetséges, hogy ez a rendszer egyúttal képes a téli fűtésre is?


Igen, létezik! A fal- vagy mennyezetfűtési és –hűtési technológia népszerűsége rohamosan növekszik az egyre hidegebb téli- és egyre melegebb nyári időszakok miatt. Működési elve megegyezik a padlófűtésével, de itt a hőátadó felület nem a padló, hanem a fal vagy a mennyezet. A falfűtés és –hűtés lényege, hogy a falfelületre, a vakolat alá kis átmérőjű műanyag csövet szerelnek, majd a csőben fűtésnél meleg vizet, hűtésnél hideg vizet áramoltatnak. A falba épített csővezetékekben áramoltatott vízmennyiség hőmérséklete biztosítja a helyiség állandó temperálását.

A fal- és mennyezetfűtések/hűtések iránti megnövekedett érdeklődés két fő érvrendszerre vezethető vissza. Az első a növekvő igény a magasabb komfort iránt, a második pedig a hatékony energiafelhasználásra való fokozott törekvés. A hagyományos klímával szemben a felületfűtési és –hűtési megoldások alkalmazásával olyan eredményeket érhetünk el, amelyek következtében kedvezőbb a poreloszlás, kisebb az allergiás megbetegedésekre való hajlam. Kisebb légsebességek jellemzik, nincs huzatérzet, nincs zajhatás, nem látható a berendezés, kellemesen hűvös felületek keletkeznek, és még nagyon sokáig lehetne sorolni a hagyományos, konvekciós megoldásokkal szembeni előnyöket.

Kialakítását tekintve a hagyományos módszernek tekinthető a vizes technológia, amikor egyszerűen a falra illesztett vezetékek levakolásra kerülnek. A hiedelemmel ellentétben a falhűtésnél nincs szükség drágább, speciális vakolatra sem.


Az Uponor Minitec nedves vakolatos rendszer hatékonyan és költségtakarékosan szolgáltat kellemes hőérzetet, valamint nagyon gyorsan szabályozható. Mennyezeten vagy falon egyaránt használható fűtésre és hűtésre is. Az Uponor Minitec nedves vakolatos rendszere dupla előnyöket kínál: nyáron kellemesen hűsít, télen otthonos meleget teremt. Emellett elég rugalmas ahhoz is, hogy lépést tudjon tartani a tavaszi és őszi hónapok gyors hőmérséklet-változásaival is. Amennyiben a rendszerre elsősorban hűtés miatt van szükség, a mennyezeti elhelyezés a legjobb választás a hőátadás szempontjából.


Sokaknak azért nem tetszik falhűtés, mert aggódnak a rendszerhez tartozó különleges berendezések és a kényes beszerelés, valamint a “láthatatlan” elhelyezkedés miatt. Azonban ezek egyáltalán nem okoznak problémát, a falba rejtett csövek ugyanis nem igényelnek különösebb védelmet, csak a furatok kialakítása kíván nagyobb odafigyelést, hogy ne érintsék a csővezetékeket. A furatok megfelelő helyének megállapításához termo-fólia is alkalmazható, mely hő hatására elszíneződik.

A falhűtés kiépítése tehát elsősorban komfort és anyagi kérdés. A befújt levegővel elért hűtés soha nem lesz egyenértékű a falhűtéssel, nem érhető el vele a „barlang érzet”. Ezt az érzést csak az ismeri, aki egyszer kipróbálta. Aki viszont kipróbálta már, az nem ismer kompromisszumokat e téren.

További információ:

Minitec fal- és mennyezethűtés és -fűtés
Uponor Épületgépészeti Kft.

1043 Budapest, Lorántffy Zsuzsanna utca 15/B.
Telefon: (+36-1) 203-3611
E-mail: info.hungary@uponor.com

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Gondolkodjon bátran „NAGYBAN”

Napjainkban az épületgépészeti piac csúcsán (vagy talán már azon is túl), szinte minden sarkon egy új beruházással, építkezéssel találkozhatunk, amelyek ütemezésének gyakorlatilag a munkaerő...


Padlófűtési rendszermegoldások felújításhoz

Idén fókuszba került a felújítás. Nem véletlen, hiszen a meghirdetett kormányzati támogatás sok végfelhasználóban elindította a gondolatmenetet, hogy talán ideje lenne korszerűsíteni a meglévő...