Homlokzati falon és födémen is

Cellulóz anyagú szigetelés

2009-10-11 16:54:18 |

Előző lapszámunkban írtunk a cellulóz alapanyagú Thermofloc szigetelőanyag tetőtéri szigetelésként való alkalmazásáról. Ugyanez az anyag a homlokzati szigetelésként valamint födémek, padlózatok hő- és bizonyos esetekben hangszigeteléseként is alkalmazható.

Magyarországon is kezd divatossá válni a könnyűszerkezetes építkezés. Igen leegyszerűsítve ezeknek van egy fa vagy fém tartószerkezete, amit kívülről és belülről burkolunk. A belső és külső oldali burkolat közé levegőbefújással juttatják be a cellulóz alapanyagú szigetelőanyagot. Ami különbség a tetőtéri alkalmazáshoz képest, hogy a roskadásbiztos, hézagmentes bedolgozás érdekében nagyobb feszültséget kell beállítani a befújáshoz. Ez garantálja, hogy évek, évtizedek múltán sem lesz hézag, rés a falszerkezetben.
Hőszigetelési szempontból nagyon fontos, hogy a hővédő burok homogén legyen. A könnyűszerkezetes épületnél azonban ezen felül figyelemmel kell lenni a belső oldali párafékezésre, és a külső oldali kiszellőzés lehetőségére, hogy a szigetelő anyagba kerülő pára kifelé távozni tudjon.

Rajzainkon látható a Thermofloc különböző falszerkezetekben történő alkalmazása. Hasonlók ezek, mint egy panel szendvicsszerkezet; pl. belül egy vastagabb, teherhordó üreges falazóblokk, kívül egy vékonyabb, és a kettő között a szigetelőanyag. A belső falazat egy nagyobb testsűrűségű, jó hőtároló képességű anyag, ez fogja tárolni a hőt, illetve télen-nyáron kiegyenlíteni a hőmérsékletet. A külső előtét falazat lehet pl. egy 10 cm vastag téglafal, klinkertégla fal, díszburkolat jellegű, vagy akár egy gipszrost lemez is. Ez gyakorlatilag a szigetelőanyag külső védelme, és az épület külső megjelenését biztosító burkolat (háló, színes vakolat) hordozója is.

Az épület időtállósága lényegében attól függ, hogy a szigetelő anyagunkat mennyire védjük meg a külső burkolattal. Ha egy állékony masszív külső burkolatot választunk, akkor a falazat szigetelése 50-100 évig is védve lesz, ha, ugyanez olcsó, gyenge minőségű, akkor 5-10 év múlva a szigetelés is tönkremegy. A jó falszerkezet tehát - mint azt már oly sokszor leírtuk - belül egy nagy tömegű, sűrű, nagy hőtároló képességű teherhordó falból áll. A szigetelésnek és a külső burkolatnak pedig az a dolga, hogy meggátolja ennek a tömegnek a felmelegedését nyáron, a lehűlését télen.

A könnyűszerkezetes falazat készülhet fa paneles burkolattal (bár ez nálunk nem gyakori), gipszrost lemezzel, fagyapot könnyűszerkezetes építőlemezzel. Minden könnyűszerkezetes falazatban azonban megjelenik a belső párafékező fólia, aminek minden körülmények között sértetlennek kell maradnia. Ha ez a fólia akár a szerelésekor, akár a későbbi szerelvényezési munkák során megsérül, akkor a hőszigetelés hatékonysága a töredékére csökken. Ez csak úgy gátolható meg, ha a belső burkolat elé egy előtétfalazat is kerül, néhány centiméteres légréssel, és ebben a hézagban történik mindenféle szerelvényezés - víz, villany stb. Így a belső párafékező fólia nem sérül a szerelési munkák során.

Padló és födémszigetelés

A Thermofloc Padlófeltöltő szigetelőanyag összetételében megegyezik a befújt szigetelőanyaggal. Házilagos kivitelezésre is kiválóan alkalmas, kizárólag vízszintes födémre. Egy nem használt (nem járt) padlásfödémnél például egyszerűen ki kell önteni, elgereblyézni, és már készen is van a szigetelés. Ha a felületen járni is akarunk, akkor valamilyen pallóvázat kell a födémre fektetnünk, annak közeibe önteni a Padlófeltöltőt, majd a pallóvázat ún. diffúzió-nyitott burkolattal (pl. közönséges gyalulatlan fenyődeszkával) kell burkolnunk.

Ugyanez a szigetelés alkalmazható egy fűtetlen pice felöl a padlózat hőszigetelésére is. Ugyanúgy, mint az oldalfalnál, az aljzat felöl itt is páratechnikailag nyitottnak kell lennie, a szigetelő anyag felet pedig párafékező szerkezetre van szükség. Ennek a párafékezése legalább ötszöröse legyen a födém felöli párafékezésnek. Legfelül egy tartószerkezet van, egy teherhordó lemez, ami hordja a padlóburkolatot; a parkettát vagy járólapot.
A Thermofolc Padlófeltöltő alkalmazható padlófűtéses padlózatban is. A szigetelés itt a födémre, a fűtéscsöveket magába foglaló fűtőbeton alá kerül. A szigetelés azonban nem tartja meg úsztatott-beton szerűen a fűtőbetont. A teherviseléshez szükség van a vázszerkezetre.
Úsztatórétegként a Thermofloc egy másik szigetelőanyaga, a Szigetelő Pellet alkalmazható. A gyártó nem titkoltan ezzel az anyaggal is részben a házilagos kivitelezőket célozta meg, bár sokan szakemberre bízzák a munkát. A szállítás azért továbbra is nehezen oldható meg egy személyautóval, és a zsákok felhordása a padlásra sem nagyon kellemes. De tény, a kivitelezésben nincs semmi extra, a leírás alapján bárki megcsinálhatja.
A 3-8 mm szemcsenagyságú granulátumot is csak szét kell teríteni, egyenletesen elgereblyézni, elsimítani. Ez az anyag sokkal könnyebben terül, mint a Padlófeltöltő, nincs szükség a fellazítására sem. A gyakorlatban a kissé egyenetlen padlózatot is kiegyenlíthetjük vele. Ily módon 30-80 mm beépítési magasságú padló alépítményt hozunk létre, aminek nem csak a hőszigetelési-, hanem a hangszigetelési tulajdonsága is kiváló.
A szétterített szigetelő pelletet egy léccel egyszerűen síkba kell húznunk, erre egy teherelosztó lemez (pl. 6-8 mm vastag lágy farost lemez vagy MDF lap) és egy OSB lemez kerül, ami úsztatott betonszerűen nem érheti el az oldalfalakat. Erre jön majd a burkolat, különböző padlóféleségek valamelyike. Kerámia burkolat alá gipszrost lemez a legalkalmasabb.
A Szigetelő Pellet nagyon alkalmas a kopogóhang gátlásra. A szigetelés a padlóban futó csöveket, szerelvényeket teljesen körülveszi, így azoknak a hangvezetését csökkenti. A Szigetelő Pellett terhelhetősége igen nagy, négyzetcentiméterenkénti 6 tonnánál mindössze 10 % a roskadása. Kellemes, rugalmas járófelületet biztosít, ami jót tesz a szervezetnek, az izületeknek.

Szigetelőanyag választásakor természetesen érdemes megvizsgálni az egyre bővülő kínálatot, hiszen az igen árérzékeny magyar piac a cellulóz szigetelések területén is kitermelte a gyenge minőségű, olcsó kínálatát. Bár a szakértők úgy vallják, hogy a befújt szigetelést nem lehet elrontani, sajnos a hazai vállalkozásoknak sikerült már ezt az állítást megcáfolni. Az "olcsó" mindig drágább lesz az idő múlásával, és sok esetben csak a bontás költséges megoldása marad a javításra.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Hőszigetelés falfestékkel, megoldás hideg falakra

Utólagosan is hőszigetelhetünk olyan problémás esetekben, mint társasházi lakásunk falai, műemlék típusú épületek, panelházak stb. Azalább javasolt rendszer megoldással utólag is, viszonylag...


Hőszigetelés a lakáson belül

Vannak, akik ellenzik, míg más szakemberek szerint korrektül megoldható a lakások belső tere felőli hőszigetelés. Az tagadhatatlan, hogy a legjobb megoldás az épületek külső hőszigetelése, ám...