A döntőben 40 csapat 160 versenyzője mérte össze tudását és erejét, a folyamatos koncentrációt, kitartást, ügyességet és roppant erőt kívánó versenyszámok teljesítése közben. A csapatok a döntőt megelőző 5 regionális elődöntő során kvalifikálhatták magukat a végső megmérettetésre, ahol a szoros versenyeredmények miatt az utolsó pillanatban derült csak ki, hogy ki lesz a legjobb a legjobbak között.
A versenyszámok során a feladat végrehajtásának sebessége fontos ugyan, de sok hibapontot szerezhet – és ezzel az eredménytábla végére sodorhatja magát – az, aki nem tartja be a szigorú szabályokat. A büntetőpontok nagysága a pontosságra, és ezáltal a balesetek megelőzésre ösztönöz, hiszen a mindennapi gyakorlatban, a világ legveszélyesebb szakmájában sokszor az ember élete múlhat egy rossz döntésen, vagy egy hibásan végrehajtott munkafázison.
Javuló eredmények
A STIHL által szervezett versenysorozat célja, hogy a versenyeken való részvétel és az arra történő felkészülések során erősítse a fakitermelők képzettségét, növelve a munkabiztonságot és csökkenve a balesetek számát. A világversenyeken elért jó eredmények mellett jól bizonyítja a verseny fontosságát, hogy a tavalyi évhez képest a mindennapi erdei munkát rendkívül jól szimuláló kombinált versenyszámban (kombinált darabolás, gallyazás, választékolás, hasítás, sarangolás) javultak az átlagos időeredmények, és csökkentek a hibapontok. A technikai jellegű „szerelés” versenyszám átlagos időeredményei a versenyszabályok megváltozása miatt nem mérhetők össze közvetlenül a tavalyi eredményekkel, de fontos, hogy az átlagos hibapont itt is 60%-kal csökkent.