A 3D reprodukció három fontos eleme a fényképezőgép, a három dimenziós tárgyat feltérképező lézerszkenner, valamint a tárgyat rétegenként összeállító, összeragasztó, azaz „kinyomtató” 3D nyomtató. Utóbbiak már kereskedelmi forgalomban is kaphatóak, előbbiek közül is megjelentek már megfizethető árú darabok.
De hogy jön ide a festészet? Egy Van Gogh-ot nem nehéz eredeti színeiben, tartós hordozóra kinyomtatni, de a tökéletes festménymásolat fontos része az ecsetkezelés, az egyes területeken található festékvastagság utánzása.
Olajfestményeknél ez nem elhanyagolható, ha oldalról nézzük őket, jól látszik a felület egyenetlensége, ami jellemző az adott művészre, sokszor egy adott korszakára is. A „reliefography”-nak nevezett eljárás a nagyfelbontású fénykép mellett lézerletapogatást is végez, majd ezek alapján nyomtatja ki a festményt. Ezáltal nem egy egyszerű másolatot, hanem egy (közel) tökéletes replikát kapunk.
Az amszterdamban található Van Gogh múzeum ilyen módon kíván festményeket értékesíteni. A másolatok ára 34000 dollár, ami még mindig csak töredéke az eredetinek. Hogy ne váljon tömegtermék a híresebb darabokból, egyelőre 260 másolat elkészítését engedélyezik. Vacsoravendékeink biztosan nem fogják tudni megmondani a különbséget…
(forrás: theguardian)