Helymeghatározás GPS nélkül

2013-04-19 12:41:04 | Módosítva: 2018-04-18 10:10:47

A GPS sokunk életét könnyíti meg, a papíralapú térképek helyett elég csak beütni a végcélt, és már indul is a navigáció. Mindaddig, amíg rálátásunk van a műholdakra. De hogy is lehetne tájékozódni egy alagútban, barlangban vagy bármilyen zárt helyen?

A Global Positioning System (GPS, Globális Helymeghatározó Rendszer) az Amerikai Egyesült Államok Védelmi által (elsődlegesen katonai célokra) kifejlesztett és üzemeltetett – a Föld bármely pontján, a nap 24 órájában működő – műholdas helymeghatározó rendszer. A GPS-szel 3 dimenziós helyzetmeghatározást végezhetünk földön, vízen vagy levegőben. Pontossága jellemzően méteres nagyságrendű. A DARPA (Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának kutatásokért felelős részlege) egy egészen új módszerrel állt elő.

A TIMU névre hallgató chip egy nagypontosságú órát és egy 6 tengelyű mérőegységet tartalmaz, mely 3 giroszkópból és 3 gyorsulásmérőből áll. Ezek az adatok (idő, gyorsulás, tájolás) együttesen képesek pontos helymeghatározásra, GPS nélkül is, illetve azt kiegészítve. További előnye a mérete, az eszköz nagyjából akkora, mint a kisujjunkon a köröm. Az eszköz felhasználási lehetőségeit hosszan lehet sorolni: autókon, okostelefonokon, órákon túl akár egy futócipőbe is beépíthető.

(forrás: DARPA)

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Mini hajtómű műholdakhoz

Pénzérme méretű hajtóművekkel módosítaná kis műholdak pályáját az MIT professzora.


Személy- és vagyonvédelem nyomkövetővel

A GPS nyomkövetők ma már bárki számára – viszonylag olcsó áron – elérhetők, és a személy- és vagyonvédelem olyan fokát valósítják meg, ami pár évvel ezelőtt elképzelhetetlen volt. Személyek,...