A folyadékokat nehéz a szilárd anyagokhoz hasonló felbontással vizsgálni, mert a transzmissziós elektronmikroszkóp (TEM) csak úgy használható hozzá, ha a folyadékot valamely más anyagban csomagolják. Hagyományosan szilícium-nitrid vagy szilícium-oxid a kapszulázáshoz használt anyag, ám ezek csökkentik az átláthatóságot, így kevésbé tiszta a kép.
A Kaliforniai Egyetem (Berkeley) kutatói Jong Min Yuk vezetésével grafénlapokból készítettek olyan apró zsebeket, amelyeket meg lehet tölteni a vizsgálni kívánt folyadékkal. Az így előkészített folyékony anyagról egészen tiszta képet állít elő a TEM atomi méretű felbontásnál is.
Újonnan kifejlesztett grafénalapú celláikat platina nanokristályokat tartalmazó oldattal tesztelték a kutatók. A technikával pontosan meg tudták figyelni az oldatban lejátszódó kristályképződés és kristálynövekedés egyes lépéseit.
A kétdimenziós, egyetlen réteg szénből álló grafén gyakorlatilag átlátszó. A szokatlan elektronikai, mechanikai és kémiai tulajdonságokkal rendelkező anyag számos további, új alkalmazást ígér molekuláris méretekben - értékelte ismertetésében a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk).