Sokakban talán nem is tudatosul, hogy amennyiben a hideg idő hatására – és a saját komfortérzetünkért – magasabb hőfokra tekerjük fel a termosztátot a lakásunkban, vagy több fát teszünk a kandallóba, kéményeink terhelése sokszorosára növekszik, amely komoly veszélyhelyzeteket idézhet elő.
A hideg idő és a megnövekedett terhelés egyik veszélyes mellékhatása lehet az úgynevezett „légdugó” kialakulása. Ez a felfelé szálló meleg, illetve a lefele nyomuló hideg levegő ütközése miatt jön létre, így megakadályozva a kéményben uralkodó természetes huzatot. A huzat hiánya miatt a kéményünkből a lakásba áramolhat vissza a káros égéstermék, amely későn észlelve, akár halált is okozhat.
A légdugót könnyen megelőzhetjük, ha a kéményajtón keresztül melegítjük fel a kéményt. Erre használhatunk újságpapírt vagy apró, gyújtósszerű fát is, amely hirtelen, nagy lánggal ég, megszüntetve ezzel a légdugót. Azonban ha fejfájást és szédülést érzünk, azonnal állítsuk le a készüléket, nyissunk ki minden ablakot és hagyjuk el házunkat, lakásunkat.
Másik komoly probléma a kazánokból kiáramló vízgőz, amely lecsapódik a kémény belsejében, megfagyva pedig nem csak az égéstermék szabad áramlását, hanem a kéményt is károsíthatja.