A popszegecs tömörített története

2024-01-29 15:14:27 | Módosítva: 2024-01-30 14:49:56

Hol szorulnánk rá nagy valószínűséggel „valamiféle popszegecsekre”, ha kéne egy gyors és frappáns megoldás, és nem jöhetne szóba semmiféle csavarozás vagy hagyományos szegecselés? 


A popszegecsek elsősorban lemezek egymáshoz történő rögzítésére lettek kifejlesztve, akkor, amikor az ember éppen a szárnyait próbálgatta... 

Ez egy olyan úttörő technológia volt, amellyel gyorsan, nagy mennyiségben tudtak termelni akkoriban... Szinte adja magát, hogy az I. világháború hadiipara, és azon belül is a repülőgépgyártás volt az a terület, ahol erre a legnagyobb szükség volt. Ki gondolta volna, hogy a „popszegecs” („POP rivets”) egy brand névből származik, amelyet már azoktól az időktől kezdődően az angol Tucker cég jegyzett? Ha nem ezen a néven vált volna közismertté, akkor most „húzószegecsnek” hívnánk, vagy átvettük volna az angolból a vakszegecs (blindrivets) elnevezést. 

Az elgondolás egyszerű: helyezzünk a furatba egy vékony falú, kiperemezett fémcsövet, és próbáljunk áthúzni rajta belülről-kifelé egy „bognárfejű szeget” úgy, hogy a cső belülről felgyűrődve, bezömüljön a furatba, és kellően megszoruljon benne. Ha a húzószárat előre elvékonyítjuk a megfelelő helyen, akkor az elszakad, amikor feje a furatot megközelítve megszorul a csőben. A fej egy rövid szárrésszel bent marad, de a leszakadt rész kiesik, és így a cső fixen rögzíti a lemezeket egymáshoz. A kötés merevségét a bent maradt fej és szárdarab együtt biztosítja, és ez növeli meg a nyíróerőkkel szembeni ellenállást is, ami lemezeknél gyakorta előfordul.

 Így indult az egész, és mára ez az eszes találmány mindenfelé elterjedt a világon. Tiszta, gyors, egy oldalról kezelhető, nem jár sem veszélyes hő-, sem deformáló erőhatással a szerkezetre nézve, olcsó, ha szükséges visszabontható és újraépíthető… Na, arra azért érdemes figyelni, hogy a kiszakadt húzószárak ne potyogjanak mozgó alkatrészek közé, és ha a rozsda nem szempont, akkor fel is szállhatunk. A technológia és a popszegecs név használata elterjedt a világon, és ma már mindenféle méretben és anyagminőségben elérhető a profi szegecselő-szerszámokkal egyetemben. Maga a szegecs jellemzően már nem csőből készül, hanem huzalból hidegfolyatásos eljárással, amikor is a gép gyors, erőteljes ütésekkel alakítja ki a cilinder alakú formát és abban a csőszerű furatot. Ezeknek a szegecsek nagy előnye, hogy nem hajlamosak a repedésre, szemben a hagyományos csőből készített popszegecsekkel.

 A munkadarabon a furat lehet fúrt vagy stancolt, a lényeg, hogy a cső könnyen becsússzon, de ne legyen túl tág sem, hogy elhúzáskor a szegecs bezömüljön. Általános szabály, hogy a furat legyen 0,2-0,5 mm-rel nagyobb, mint a szegecs átmérője. Egy tipp a szegecs hosszának meghatározásához: összeadódó lemezvastagság + átmérő + 3 mm. A sokféle egyedi kívánalom nem akadályt, hanem kihívást jelentett az elterjedésben, és így lettek süllyesztett- és domború-, kis-, közepes- és nagyfejű, hasadó, és roppantott, alu, acél réz és inox, natúr és RAL színeiben festett változatok. Kültéren és a nedvességtől elzárandó területeken természetesen rozsdamentes anyagminőséget érdemes választani, mint amilyen az alu szegecs, inox húzószárral, hiszen a beszakadt húzószár csúnya rozsdafoltot hagy, ha az anyaga nem rozsdamentes, de a legprofibbak természetesen az A2-A2 vagy az A4-es NONOX koracél változatok, amelyeket a Menet-Trend Kft-től lehet gyorsan és kedvező árakon beszerezni. Ezek a NONOX A2 és A4-es popszegecsek rendelhetők zárt végű kivitelben is, ami megakadályozza a folyadék és a pára átjutását.

 Tekintse meg popszegecs kínálatunkat:

https://shop.menet-trend.hu/:popszegecs


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Címkék: popszegecs, Menet-Trend

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Multifunkciós facsavarok

Még ma is sokan gondolják azt, hogy minden facsavar egyforma, és legfeljebb a fejkialakításukban, a méretükben térnek el egymástól. Ez régen így volt, de mára már nagyon eltávolodtunk ettől....


Interjú egy jókedvű asztalos mesterrel

Egy 50 éves tradícióval rendelkező, magyar asztalos dinasztia tagja vagyok. Értem és szeretem a szakmámat. Legutóbb egy budai családi házhoz rendeltek tőlünk kocsi beállót, aminek a teteje...