Az első, és talán legfontosabb teendőnk: a fűnyírás
De nem ám az a fajta „csak legyek túl rajta” típusú fűnyírás, hiszen ha nem fordítunk elegendő figyelmet a gyep megfelelő karbantartására, az bizony csúnyán megbosszulja magát! Fontos tehát, hogy kellő körültekintéssel lássunk munkához.
Mindenekelőtt ügyeljünk rá, hogy a megfelelő fűnyírót válasszuk. Lehet ez akár egy környezetkímélő benzinmotoros-, vagy elektromos modell, de letehetjük a voksunkat egy aránylag csekély karbantartást igénylő, igazán csendes, tolóerővel működtethető, kézi-, illetve önjáró gép mellett is. A professzionális fűnyírók hatalmas piacát látva könnyedén a bőség zavarába csöppenhetünk, ezért vásárlás előtt gondoljuk át, hogy milyen gép tenné a lehető legkényelmesebbé, leghatékonyabbá a munkánkat. Vannak olyan konstrukciók, amelyek lehetővé teszik, hogy magunk döntsünk, hogy a levágott fű kosárba kerüljön, vagy a gép dobja oldalra, mulcsozza, vagy állítsa katonás sorba a levágott szálakat. Ha lehetséges a vágási magasság állítása, akkor törekedjünk rá, hogy 1,5-10 cm magasságot adjunk meg.
A füvet igyekezzünk minél apróbbra vágni, így a talajon szétterítve szinte azonnal megkezdődhet a bomlása, és értékes tápanyagokkal töltheti fel a földet. Természetesen dönthetünk a komposztálás mellett, ez esetben szükségünk lesz egy megfelelő gereblyére is a nyírás után. Ha pedig állatokat is tartunk, célszerű a fűszálakat kiszárítva takarmányként hasznosítani.
Vágd vissza az évelőket
A másik, nagyon fontos teendő, hogy szakszerűen visszavágjuk az évelő növényeket, a fákat és a cserjéket, hogy a hamarosan beköszöntő hideg idő és a csapadék ne tehessen kárt bennük, a hó súlya alatt ugyanis a lombkorona sajnos eldeformálódhat. Ha szeretnénk ezt elkerülni, akkor tövig vissza kell metszenünk a fűféléket, és formára kell vágnunk az örökzöld növényeket, vissza kell vágnunk az évelőket, valamint ki kell vágnunk az egynyári virágokat. Ehhez választhatunk akár elektromos, akár benzinmotoros fűkaszát, sövényvágót, vagy ágvágót, illetve elektromos láncfűrésszel is nekiveselkedhetünk. Számoljunk vele, hogy ha kézi fűrésszel dolgozunk, az lényegesen megnövelheti a munkára fordítandó időt.
Mi legyen a kerti tóval?
A kerti tavat ebben az időszakban érdemes már leengednünk, majd utána precízen kitakarítanunk a medrét, ezzel megakadályozva, hogy a tél során bármi megtelepedjen benne.
Ha pedig ezzel is megvagyunk…
Az ősz kiválóan alkalmas bizonyos új növények és fák ültetésére (persze van néhány kivétel, ezért, mielőtt munkához látsz, célszerű tájékozódni, hogy melyek ezek). Ezen kívül, áshatsz új ágyásokat, és átdolgozhatod az évelő ágyásokat is, de ügyelj rá, hogy jó minőségű szerszámokkal dolgozz, különben a nap végén jó eséllyel hatalmas vízhólyagra számíthatsz a tenyereden.
A Szerszámkell.hu webáruházban az összes különböző féle kerti munkához megtalálod a megfelelő eszközt, munkatársak pedig örömmel segítenek kiválasztani az igényeidnek leginkább megfelelőt.
Kellemes és hatékony munkát kívánunk!