Folyamatosan repülő drón

2024-07-22 11:56:24 | Módosítva: 2024-07-22 12:01:37

Egy tenyérnyi, egyetlen papírlapnál is kevesebb tömegű drón keltette fel a média figyelmét a hónap közepén. Az apró légijármű az innovatív motornak köszönhetően folyamatosan repülhet, amíg napfényt kap.


A napelemes gépet a pekingi Beihang Egyetem kutatói tervezték, akik a repüléstechnikai és űrhajózási kutatásban szerzett szakértelmükről ismertek. Mérete és tömege ma már csak 1/10, illetve 1/600 a korábbi legkönnyebb napelemes repülőgépeknek.

A mikro légi járművek számos alkalmazással rendelkeznek, a környezeti megfigyeléstől a keresésig és mentésig, így sokoldalú eszközök. Speciális feladatokat hajthatnak végre, például képeket készíthetnek, tárgyakat észlelhetnek és tárgyakat szállíthatnak szűk helyeken. A korlátozott repülési időtartam azonban jelentős akadályt jelent a hasznosságuk előtt.

A hagyományos mikro légi járművek elektromágneses motorokat használnak a rotorok meghajtására. Azonban mindig felmerül egy nagy probléma, amikor a kis motor nagy fordulatszámon túlmelegszik, ami az energiaátalakítás hatékonyságának hirtelen csökkenését okozza. A természetes napfény potenciális alternatíva lehet energiaforrásként, de minél kisebb lesz a drón, annál kisebb felületen kell begyűjtenie a napfényt, ami végső soron korlátozott mennyiségű energiát képes előállítani.

A Nature folyóiratban megjelent tanulmányban a kutatócsoport kiemelte, hogy hagyományosan a 10 grammnál kisebb tömegű repülő gépek legfeljebb 10 percig tudnak a magasban maradni. A hatékonysági kihívások leküzdésére kifejlesztettek egy elektrosztatikus motort, amely a Coulomb-erőt, a nyugalmi állapotban lévő elektromosan töltött részecskék közötti erőt használja fel a folyamatos forgó mozgás létrehozására. A drón neve, CoulombFly is erről az egyedülálló motortól származik.

A tanulmány szerint az öt grammnál kisebb tömegű, ilyen statikus elektromossággal hajtott repülőgépek energiaátalakítási hatékonysága meghaladhatja a hagyományos elektromágneses motorokénak a tízszeresét, és az azonos emeléshez szükséges fogyasztása kevesebb mint egytizede lenne annak.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Címkék: drón, repülő

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Repülés napenergiával

Ennek a szoláris energiával hajtott repülőgépnek már tavaly voltak bíztató kísérletei.


Tűzijáték drónokkal

AzELTE Biológiai Fizika tanszékének kutatóiúttörők a drónrajok irányítási technológiájának fejlesztésében, amit állatrajok csoportos viselkedése inspirált. Több mint 10 éven keresztül vizsgálták...