Gyógyszermaradványok természetes vizeinkben!?

2020-07-07 14:04:31 | Módosítva: 2020-07-07 14:37:15

Az Environmental Pollution környezetvédelmi folyóirat tájékoztatást adott az egyik kutatási eredményéről. Arról számol be a cikk, hogy a Dunába különféle módokon került gyógyszermaradványokat milyen hatékonyan választja ki a természetes szűrőréteg! A nagyon pontos mérések szerint a hatásos szűrés ellenére gyógyszermaradványok nyomokban kimutathatók az ivóvízben is!


De mennyi? A számokat és mérési eredményeket leegyszerűsítjük, hogy mindenki érezze, van-e a fenti hírben valós veszély.

Tételezzük fel, hogy egy gyógyszer valamilyen hatóanyagból 100 mg-ot tartalmaz tablettánként. Ahhoz, hogy egy tablettának megfelelő hatóanyag jusson a szervezetünkbe ivóvizünkből 10.000.000 liter (10.000 m?) vizet kellene elfogyasztanunk. Napi 2 liter szermaradványokat tartalmazó ivóvíz elfogyasztása esetén ez a folyamat közel 14.000 évig tartana. Tehát, ha belegondolunk abba, hogy amikor fáj a fejünk és egy nap beveszünk akár több fájdalomcsillapítót, vagy egy betegség esetén napokig szedjük az antibiotikumot, akkor rájövünk, hogy vizeink gyógyszermaradék-szennyezése a jelenlegi szinten nem jelent érzékelhető veszélyt a csapvizet fogyasztó emberek számára.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Címkék: ivóvíz, Duna, gyógyszer

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Mitől jó az ivóvíz

Eredetétől függetlenül az a víz ivóvíz, amelyet eredeti állapotában vagy kezelés utáni állapotában ivásra, ételkészítésre vagy egyéb háztartási célokra szánnak. Függetlenül attól, hogy...


Egészséges víz a mélyből

Az emberi szervezet egészséges működéséhez átlagosan 2,5 liter vizet kell pótolnunk naponta. Ennek a mennyiségnek a felét az ételeink nedvességtartalma adja, másik felét pedig folyadékbevitellel...