Jelen vannak a harcászatban, de a videofelvételek készítésénél is, belépnek mindennapjainkba, még a lakásunkba is – és nem csak játékként. Fejlesztés alatt állnak a háztartásban segítő dróninasok, akik a betegek, idősek, mozgáskorlátozottak kiszolgálásában segítenek. A SCI FIK világa néhány éven belül mindennapjaink részévé válik.
Nemrég – Eindhovenben – megnyílt az első drónpincéres kávézó, ahol nem csak a rendelést veszi fel a drón, hanem az innivalót is kihozza. A projektben részt vevő 20 diák kilenc hónapon át dolgozott a drón megtervezésén és megépítésén, hogy megmutassa, milyen fontos része lehet a modernkori mindennapoknak egy ilyen apró, beltéri szerkezet.
A Blue Jay-re, vagyis kék szajkóra keresztelt drón úgy fest, mint egy fehér színű repülő csészealj hatalmas világító szemekkel. A szerkezet odarepül az asztalhoz és felveszi a rendelést a vendégtől, aki az étlapra mutatva jelzi, hogy mit szeretne fogyasztani, majd egy másik drón kihozza a kért innivalót.
A szenzoroknak és a hosszú életű elemeknek köszönhetően a Blue Jay könnyedén elnavigál az emberekkel teli beltéri környezetben, szemben más drónokkal, amelyek GPS-rendszerre épülnek. A projekt az egyetem támogatásával valósult meg, és minden egyes drón megépítése nagyjából 2000 euróba (622 ezer forint) került.
A hallgatók szerint a beltéri drónokat egy sor különböző módon lehetne alkalmazni, egyebek között tüzek eloltására, betolakodók jelzésére, vagy miniatűr házi pincérként. A beltéri drónok egy nap a társadalmunk részévé válnak, a barátainak lehetnek
mti